Co bolí, to sílí - opravdu?

12.11.2020

Jako populace máme zažitý názor, že pokud si druhý den po cvičení nemůžeme ani sednout nebo sejít ze schodů, tak je to dobře. Protože co bolí, to sílí, že? To už jste asi někdy slyšeli. Takže se omlouvám, že vám to teď vyvrátím.

Je třeba se na bolest dívat jinak - vnímat ji jako komunikaci našeho těla s námi samými. Bolest v těle vám něco říká a rozhodně to není "ještě přidej, udělej příště o 20 opakování víc".

Pojďme se na to podívat víc do hloubky.

Co tuhle bolest způsobuje?

1)    bolest při cvičení - Nahromadění soli kyseliny mléčné (laktát) - tzn. když cítíte svalovou práci. Ta se ale hodinu po cvičení sama vyplaví, takže nemůže způsobovat bolest, která trvá několik dní. Tohle je úplně normální reakce našeho těla. Cítíte svalovou práci, ale neomezuje vás bolest několik dní po cvičení.

2)   bolest po cvičení - Může trvat až 3 dny. Jedná se o opožděný nástup svalové bolesti způsobené mikrotrhlinami svalových vláken - toto poškození způsobí zánět, otok a citlivost svalů na dotek. 

Trhlinky, zánět a otok... já nevím, ale asi to nebude něco žádoucího, co byste svému tělu chtěli pravidelně způsobovat?! 

Jak mohlo dojít k trhlinám ve svalech?

     >  cviky jste prováděli špatně (buď nedostatečnou aktivací coru nebo nesprávným zapojením svalových řetězců a tím přetěžování povrchových svalů)

nebo

     >  udělali jste moc opakování (víc, než bylo vaše tělo ten den schopné zvládnout)

Pomalu dojdete dál

Našim cílem by přece mělo být to, že budeme mít tělo bez bolesti. A nemusíte mít strach, že vám svaly sílit nebudou. Naopak - získáte mnohem víc...

Je to jako s hubnutím. Pokud zhubnete 20 kilo za krátkou dobu, je tam riziko, že ta kila naberete potom zase zpět, ne-li s 5 dalšími navrch. Pokud ale hubnete pomalu a postupně, je velká šance, že si konečnou váhu udržíte.

Takže pokud za měsíc nabušíte svaly jak na bikiny fitness, potom přestanete na pár týdnů cvičit, tak vám zase velmi rychle ochabnou. Ale pokud budete posilovat pomalu se správným zapojováním svalových řetězců a s aktivovaným corem, dlouhodobě se promění celkové držení těla. A když ze cvičení na nějaký ten týden vypadnete, moc velký dopad to na tělo a změnu svalové síly mít nebude.


Neposuzujte svůj trénink podle míry bolesti svalů - posuzujte ho podle výsledků!  Buďte trpěliví. Nemučte své tělo, mějte ho rádi a naslouchejte mu.


Máte dotazy nebo jiné zkušenosti? Klidně komentujte pod tímto článkem.