Jsou klienti, kterým jsem nepomohla

02.05.2024

Budu k vám upřímná. I když to při procházení mého webu vypadá, že na individuálních lekcích dokážu vyřešit problémy úplně každému, kdo do studia zavítá, není to pravda.

Pokud od někoho uslyšíte, že cvičit nemá význam, protože vám to nepomůže, měli byste vědět, že to tak není. Každé tělo a jeho případné neduhy je jiné a vyžaduje rozdílné přístupy. Ale chci, abyste věřili, že cvičit má smysl.

Těch pár případů, proč cvičení nepomohlo, si můžete teď přečíst.

Potřeba odborné pomoci

Jedním z důvodů, proč cvičení nevedlo k vyřešení obtíží, byla potřeba odbornější pomoci, která vyžadovala lékařský nebo fyzioterapeutický přístup. Když jsem poznala, že je problém hlubší a má práce na to nestačí, okamžitě jsem klientovi doporučila návštěvu lékaře nebo fyzioterapeuta.

Psychosomatický původ potíží

Jsou to případy, kdy se i přes veškeré snažení, dohled nad správným cvičením a mezioborovou spolupráci s fyzioterapeutem potíže nepodařilo vyřešit, protože byly psychosomatického původu.

Nedůvěra ve cvičení

Tohle jsou případy, kdy byli klienti "donuceni" okolím (rodinou/sousedkou/hrozbou operace), aby za mnou přišli pro pomoc. Oni ale ve skutečnosti této formě terapie nedůvěřovali. Jako jediné řešení viděli v operaci, smíření se s potížemi až do konce života nebo nechtěli obětovat tolik času a energie cvičení. Hlava je mocná a tak se nám v těchto případech problémy vyřešit nepodařily.

Očekávání výsledků nejpozději zítra

Jedna paní očekávala, že její problémy s inkontinencí vyřeším během jediné individuální lekce, ačkoli se s tím potýká již desítky let a dosud nikdy necvičila. Oprava pohybových stereotypů, zaktivování středu těla a naučení ho znovu správně fungovat jsou procesy, které vyžadují čas, trpělivost a pravidelný trénink. Někdy to trvá měsíce, někdy dokonce roky, než vidíme skutečný pokrok. Po této jedné lekci už jsme se neviděly.

Nesedli jsme si

Sympatie hrají velkou roli nejen v hledání přátel nebo druhé polovičky, ale i v hledání průvodce ke zdravému tělu. Je naprosto v pořádku, že jim nesedl můj tón hlasu, princip učení nebo třeba prostředí studia. Určitě existoval někdo, kdo tohle splnil a tím pádem jim pomohl víc, než by se to u mě snažili překousnout.

Z většiny případů můžu vyvodit, že k tomu, než uvidíme nějaký pokrok, je opravdu nutné pravidelné cvičení, velká trpělivost a důvěra v proces.

Závěrem

Je důležité si uvědomit, že každý jsme jedinečný a co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého. Cvičení může být úžasným nástrojem pro zlepšení fyzického a duševního zdraví, i když tomu tak ve zmíněných případech nebylo.

Dnes věřím, že každý z nich si svoji cestu nakonec našel.

Nechci se tím obhajovat. Ve své praxi jsem toto poznání musela přijmout už dávno. Důvod, proč to zmiňuji, je především pro ty, kteří váhají a nejsou si jistí, zda se obrátit právě na mě. Pokud by tento článek pomohl alespoň jednomu udělat ten krok a já mu mohla být nápomocná, považuji svůj úkol za splněný.


Chceš vidět slova těch, kteří se odhodlali a obětovali sobě spoustu času, energie, dřiny i peněz, ale úspěchu s mojí pomocí dosáhli?