Jak ti můžu změnit život k lepšímu?

02.01.2023

V dnešní době trávíme hodiny a hodiny sezením u stolu nebo na gauči a zíráme do obrazovek počítačů nebo telefonů. A je tedy důležitější než kdy jindy dbát na správné držení těla. Důležitost postury (=správného držení těla) pro naše celkové zdraví a pohodu je obrovská. Je to základní složka naší fyzické kondice a ovlivňuje spoustu věcí. Vážně. Čti dál a dozvíš se co. 

Co všechno může správné držení těla ovlivnit?

1. Snížení bolesti zad: Mnoho lidí trpí bolestmi zad kvůli špatnému držení těla. Správné držení pomáhá umožňuje páteři mít své přirozené křivky a tím odolávat zátěži a gravitaci.
2. Zlepšení dýchání: Správná postura umožňuje hrudníku rozpínat se efektivněji, to vede k lepšímu dýchání a lepšímu okysličení buněk.
3. Zvýšení sebevědomí: Studie ukázaly, že lidé s dobrým držením těla působí sebevědoměji a jsou vnímáni atraktivněji.
4. Lepší trávení: Správná postura minimalizuje zbytečný tlak na břišní orgány a tím podporuje fungování trávicího traktu.
5. Prevence budoucích zdravotních problémů: Udržování správného držení těla může předcházet vzniku chronických problémů a bolestem pohybového aparátu.

Jak nám v tom může pomoci pilates? 

1. Posílení svalů středu těla: Síla svalů středu těla je klíčová pro podporu správného držení těla. A my v pilates víme, jak CORE aktivovat.
2. Zvýšení flexibility a zlepšení koordinace: Pravidelné protahování a cvičení jako je pilates zlepšuje ohebnost. A kombinace různých pohybů těla pomáhá zlepšovat koordinaci, tím nás nutí zapojit a trénovat mozek.
3. Mobilní klouby a pružná páteř: Každou lekci trénujeme všechny pohyby páteře a klouby v jejich fyziologických rozsazích, ať se můžete snadno ohnout a zavázat tkaničky i za 20 nebo 40 let.
4. Fyziologické dýchání: Naučíte se používat bránici, protože to je hlavní dýchací sval. Její práce ovlivňuje zdraví a funkci všech orgánů břišní dutiny (od žaludku až po vaječníky).
5. Zvýšení svalové síly a vytvarování postavy: Důmyslně volenými cviky a zapojováním svalů ve svalových řetězcích (od nejhlubších až po povrchové) získáte větší svalovou sílu, ale zároveň nenabušíte rychle velké svaly, naopak budou časem štíhlejší a krásně tvarované.
6. Vědomé tělo a zlepšení pohybových stereotypů: Tohle je ten nejlepší benefit pilates. Každou lekci pracujeme na zlepšení propriocepce (vnímání svého těla v prostoru), uvědomujeme si u jednotlivých pohybů každý centimetr a snažíme se přeučit ty špatné stereotypy, které jsme si v životě postupně nasbírali. Bohužel je to benefit, který nejde naučit hned. Je třeba ho trénovat a budovat i několik měsíců až let.


Tak co, odhodláš se a přidáš se k nám? Správné držení těla může být klíčem k lepšímu zdraví a celkové pohodě. A pilates je skvělým způsobem, jak na tom zapracovat. Je to dlouhá cesta, ale uvidíš, jak se ti celkově bude žít lépe..

Pojďme do toho společně!