Fascinující fascie

06.08.2021

Fascie je pojivová tkáň. Je to obal všech našich svalů, buněk, orgánů. Dává jim tvar, odděluje od sebe jejich jednotlivé části a zároveň je spojuje do funkčních celků. 

Spojení fascií může vytvořit dlouhou linii proplétající naše tělo od chodidel až po obočí. Toto spojení bylo dokázáno pitvou (Anatomy trains, Thomas Myers) a díky tomu víme, že existuje několik fasciálních řetězců v těle. Jsou v různých vrstvách, překrývají se, vzájemně kloužou.

Ve zdravém stavu jsou měkké, elastické a pružné. Mezi jednotlivými vrstvami je prostor vyplněný mimobuněčnou tekutinou (hlavní složkou je tzv. tkáňový mok, který obsahuje metabolity buněk, ionty, proteiny a mnoho jiných sloučenin - např. neurotransmitery, hormony a trávicí enzymy).

Místo, kde se jednotlivé vrstvy vůči sobě nehýbou, vysychá a fascie se k sobě slepují (vzniká tzv. fascial fuzz). Dehydratace je základní příčinou napětí a bolestivosti.

Díky speciálním masážním technikám můžeme fasciální tkáně uvolnit, oživit obsah tekutin v pojivu a nejbližších kloubech. 

Co dalšího lze díky lepšímu stavu fascií získat?

  • rychlejší regenerace svalů
  • zlepšení mobility kloubů (předcházení otoků)
  • ovlivnění lymfatického systému, zlepšení cirkulace krve
  • zlepšení povědomí těla v prostoru (tj. rozvoj propriocepce)
  • zlepšení pružnosti kůže a její viditelné omlazení
  • lepší spánek, více energie

Přijďte se naučit dělat masáže bezpečně a na místech, kde je to pro vaše tělo účinné. Buď na skupinové lekci Moje fascie (rozvrh) nebo na workshopu (kontaktujte mě).


Fascie potřebují pro svou správnou funkci jen dvě věci:

1) hydratace  (nejen v podobě nesladké tekutiny, kterou pijeme, ale právě taky rehydrataci tkání pomocí mechanického tlaku = masáží)

2) pohyb (ideálně nejednostranný a pravidelný, se zapojením celého těla a tím všech fasciálních řetězců, s využitím správných pohybových vzorců)

Tohle všechno poskytujeme v rámci skupinových lekcí studia LJ fit. Těším se na vaši návštěvu :)