Barefoot boty miluju a nosím, ALE…

22.04.2024

O výhodách barefoot obuvi už se dočteš všude. Jsou úžasné, protože podporují přirozený tvar a pohyb chodidla, umožňují svalům držící klenbu sílit, jsou pohodlné a mají dostatek prostoru pro prsty.

Ale nedoporučila bych je plošně každému a za každé situace:

1. Adaptace: Pokud celý život chodíš v konvenční obuvi, budeš mít pravděbodobně vbočený palec, patní ostruhu, zkrácené svaly lýtka nebo propadlou klenbu. Nebo minimálně náběh na jednu ze zmíněných věcí. A chtít ji vyřešit jen tím, že přejdeš na barefoot je hloupost. To je jako chtít udělat hned po sundání sádry z ruky sto kliků.

Řešení: Nejprve se svým chodidlům pověnuj, míčkuj, cvič a posiluj a na barefoot přecházej postupně.

2. Povrch: Když si uvědomíš, po jakém povrchu běžně chodíš, většinou to budou dlážděné chodníky, asfalt, nebo jiný velmi tvrdý povrch. Bosá obuv byla vymyšlená, aby respektovala přirozenost chodidla a prostředí, takže ji využívej na procházkách v lese a na polních cestách. S barefoot nulovou podrážkou jsou chodníky velmi nepřirozený povrch s tvrdým dopadem při každém kroku. Proto pokud víš, že jedeš na celý den do Olympie nebo budeš chodit po městě, barefoot boty nech doma.

Řešení: Sáhni po obuvi, která je kompromisem mezi běžnou a barefoot obuví. Bude stačit, když vybereš tu s velkým prostorem pro prsty a pevnou patou. Já mám skvělou zkušenost se značkou Anatomic (poměr cena/funkčnost).

3. Módní doplněk: Chceš v té sukni vypadat vkusně a né jak vágoš. Věř mi, že v tomhle ti opravdu rozumím. Ráda se hezky oblíkám a většinu mýho šatníku (hned po legínách na cvičení) tvoří šaty a sukně. Prostě si obuju boty, který jsou šik a trendy a je mi v nich pohodlně (Upozornění: po přechodu na barefoot už ti jen tak nějaký boty pohodlný nebudou) s vědomím, že svým nohám potom budu muset dopřát kompenzaci. I když spousta bosé obuvi už vypadá teda víc než dobře, tak třeba nebudeš muset hledat alternativu. Anebo budeš vypadat v sandálkách jako já na fotce dole. :D

Řešení: Když zmáčkneš nožky do společenské nebo jiné nebosé obuvi, dopřej jim potom pořádnou masáž míčkem a nazuj na chvilku prstové korektory. (Korektory kdyžtak seženeš u mě ve studiu.)

Vždycky je to o rovnováze.

Takže nechoď do extrémů a nedávej přednost jen jedné věci. Například pokud máš hodně vbočený palec a těch úzkých krásných třpytivých balerínek do špičky se nevzdáš, tak se ti ten hallux prostě nikdy nespraví, i když denně cvičíš jak ďas.

Jak s obuví naložit je teda vcelku jednoduché: postupně nohy zvykej, cvič a popřípadě (povrch, móda) kompenzuj.

Zajímá tě barefoot, funkční chodidlo a propojení klenby se středem těla? Tak právě pro tebe chystám seminář zaměřený na tuhle problematiku. Jestli o jeho spuštění chceš vědět jako první, nech mi tu mailovou adresu a já ti dám vědět.